Рибалка
Полювання
Цікаве
Наше опитування
Чи знайшли те, що шукали?
Всього відповідей: 31
Форма входу
Ми Вконтакті
Пошук
Статистика
Рейтинг охотников и рыбаков
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Рибалка » Зимова ловля

Екстим-Балансир

Олексій Андреєв

У той січневий день риба ніяк не хотіла клювати. Ловити пробували на брівці, на схилі в яму, на поливах - окунь наполегливо "мовчав". Через кілька годин мій товариш не витримав і пішов на мілководді. "Дивись, не посади бур",-порадив я навздогін. Просвердливши кілька лунок, він став грати балансиром на першій з них. Не минуло й кількох хвилин, як риба клюнула. Подсечка виявилася порожньою, але через кілька помахів вудилищем приманку схопила щука трохи менше кілограма. Тоді і я просвердлив трохи осторонь на тій же глибині дві лунки. Води під льодом було не більше 25 см.
Грати балансиром доводилося гранично обережно. Ось кивок сіпнувся, підсікання - і нічого. Балансир стукнувся об нижню кромку льоду. Ще помах і пауза, знову помах, і кивок різко опустився вниз. Я підсік, і хороший окунь виявився на льоду.
У той день ми більше нічого не піймали, навіть коли навідалися на завжди виручає "робочу" бровку. Напевно, даремно не залишилися ловити на мілині. Я давно знав, що щука любить взимку бродити по мілководдю, де глибина під льодом не перевищує 30 см, і намагався ловити її на балансир в таких місцях. У середині зими, коли окунь вередував, до полудня я обов'язково навідувався на мілину.
Скільки ж було поламано гачків на балансирах, втрачено їх в зубах щук, але поступово вдосконалювалася снасть, модернізувалися приманки, підбиралися їх розміри і гра.
Ловля щуки на мілководді балансирами одночасно і проста, і складна по ряду причин.
Вибір місця лову - вирішальний фактор. Як би ви прекрасно ні володіли снастю і які б фірмові балансири не використали, клювання не дочекаєтеся, якщо вода на місці лову затхле, з гниючими рослинами і низьким вмістом кисню. Тому деякі затоки і заливчики болотистого типу з багатою рослинністю у вигляді очерету і очерету не завжди підходять, особливо в непротічних закритих водоймах. Найкращими вважаються у водосховищах і великих річках місця біля островів. Причому кращі з них такі, де звалювання в глибину більш плавний: від нульової позначки до одного метра під льодом. Ділянки з більш різким заглибленням теж працюють, але не так стабільно. Дно тут зазвичай тверде, кисню достатньо, тому хижак веде більш активне життя. Непоганим місцем є мілина у вигляді коси, що йде від берега. Тут самі уловисті точки будуть на глибинах від 20 до 30 см. При рівній глибині перевагу має місце, розташоване ближче до берега (рис. 1).

 

Рис. 1 Глибина в лунках 1, 2 і 3 однакова. Кількість покльовок в лунці 1 буде значно більше, ніж в лунках 2 і 3.

Любить хижак і ділянки, де росте рдест. Але це мають бути не суцільні зарості, а окремі кущі.
 
Для виміру товщі води, в якій доведеться грати балансиром, необхідний глибиномір. Я користуюся так званим "рейковою ехолотом", який виготовив сам. Він являє собою товсту алюмінієвий дріт (прямокутного перерізу) довжиною 1 м, вигнуту у вигляді кочерги. На дріт надіта хлорвінілова трубка з поділками від 0 до 30 см. глибиномір опускаю в лунку і великим гачком чіпляю за нижню кромку льоду. Хлорвінілової лінійку встановлюю на 0 за рівнем води. Потім всю конструкцію опускаю до дна і по лінійці визначаю глибину. Якщо вона більше довжини мірної лінійки або коли дно не відчувається, свердлю лунку ближче до берега. Для транспортування глибиномір легко згинається за формою рюкзака або рибальського ящика.
Оптимальною глибиною лову на мілині, як уже було сказано, вважається 20-30 см під льодом. Шансів зловити щуку на більшій глибині набагато менше.
Якщо ви просвердлили лунку на глибині в 30 см, а кругом суцільні зарості рдеста, треба свердлити на глибині близько півметра і ловити на кордоні трави.

ТАКТИКА ЛОВЛІ

Основний недолік лову щуки на мілині в тому, що необхідно дотримуватися особливої ​​обережності і тишу при пересуванні по льоду. Особливу лякливість хижачки при лові на мілководді я помітив ще при лові на жерлиці, коли навіть при акуратному наближенні до "загорівся" прапорця котушка снасті починала обертатися сильніше. Тому на негайну поклевку у свіжій лунці розраховувати не доводиться, має пройти якийсь час, щоб хижак заспокоївся. Слід свердлити лунки заздалегідь і переміщатися від однієї до іншої поступово, витрачаючи на облов кожної до 10 хвилин. На тих лунках, де були покльовки, варто затриматися або повернутися на них через деякий час. Буває, що потрапляєш на риб'ячу стежку. Не рідкісні випадки, коли з однієї лунки протягом дня можна зловити п'ять і більше щук.
Лунки я завжди присипаю снігом, щоб зайва освітленість не насторожувала хижака. Балансир опускаю в лунку через маленький отвір в шузі. Я роблю його черпаком з дерев'яною ручкою довжиною 35 см при діаметрі в 2 см. При опусканні балансира необхідно врахувати, що, проходячи шугу, приманка може перекинутися і зачепитися підвісним трійником за основну волосінь. У результаті в товщі води балансир висітиме боком і клювання не дочекаєшся.

СНАСТІ
Можна порекомендувати будь вудлище для зимового лову, починаючи від вітчизняних "Пірс" і закінчуючи фінськими Teho і Delfin. Обов'язкова умова: у них повинна бути рукоять повністю обхоплюємо рукою, кріплення її до вудлища - особливо міцним. На вудках Teho і Delfin при поклевке і підсіканні через миттєво зростання навантаження часто спрацьовує фрикціон, що зменшує ризик випустити вудилище з рук. Конструкція фрикциона Delfin більш підходить для щуки, а Teho для лову окуня на більш тонкі волосіні. Я ж при полюванні за великим хижаком користуюся старим вудилищем "Военохот" для стрімкого блесненія, яке повністю переробив. Рукоятку поставив пінопластову, важіль стопора котушки подовжив (тепер їм можна маніпулювати на морозі навіть у рукавичках), хлистік замінив на більш жорсткий саморобний зі склопластику з "тюльпаном" і кивком з фарбованої часовий пружини з колечком на кінці.


Використання кивка полегшує установку необхідного спуску волосіні, що дуже важливо при лові на обмеженій глибині. Клювання зазвичай легко помітити й без кивка по різкому поштовху вниз. За допомогою кивка можна також визначити, чи є поблизу хижак. Досить часто щука при поганому клюванні робить декілька заходів на приманку. Легкий поштовх кивка сповістить, що хижак пройшов поряд з приманкою, і треба сконцентрувати увагу на очікуваній поклевке. Вона зазвичай відбувається через кілька помахів вудилищем. Очевидно, що без кивка цей перший безконтактний захід щуки на балансир можна не помітити і перейти на іншу лунку, не дочекавшись клювання, а додатковим шумом остаточно злякати хижака. Сам кивок якщо й надає додаткову гру балансира, то вона анітрохи не впливає на клювання. На мілководді в першу чергу працює зорове сприйняття хижаком приманки, яку він намагається не упустити і схопити.
З лісок краще використовувати звичайну монофільная діаметром від 0,27 до 0,35 мм. На такій довжині поклевка передається по ній
не гірше, ніж по "плетінки", а надійність при виведенні незрівнянно вище. Приємно тягти рибу, коли волосінь плавно амортизує її відчайдушні ривки.
Ловити щуку на балансир і не користуватися повідцем - дуже марнотратно. Цього року я випробував повідковий матеріал Proleader від Angler Pro (виробник "плетінки" POWER PRO). Для щуки ці
лком підійде поводок з розривним навантаженням від 5 до 8 кг. Еластичність цього матеріалу порівнянна з вольфрамом, але він не деформується після клювання, що дозволяє використовувати його протягом тривалого часу без втрати робочих властивостей. Повідець кріпиться до основної волосіні через вертлюжок № 16-18, а з протилежного боку він закінчується найменшою застібкою Fast Lock № 1 (рис. 2).

ЕКСТРІМ-балансир
Ловля на мілині, де глибина під льодом не перевищує 30 см, вимагає особливої ​​гри приманкою. Точніше, не ігри, а амплітуди рухів. При лові на звичайну окуневу блешню така глибина дозволяє домогтися правильної гри, але дрібна блешня не дуже приваблює своїми коливаннями хижака з порівняно більшої відстані. Крупной вертикальної блешнею не пограєш в такому обмеженому просторі. У балансира свої проблеми. При ударах об нижню кромку льоду в нього згинається передній гачок і незабаром неминуче ламається. Після кількох таких поломок з'явилася ідея встановити передній гачок балансира так, щоб загин був спрямований не вгору, а вниз (рис. 3).


Такому балансира не страшні удари "чолом" об лід. Навіть при холостих підсічках, коли приманка максимально розганяла і за інерцією таранила нижню крайку льоду, гачки не деформувалися і залишалися завжди боєздатними. На мілководді кількість хваток за передній і задній гачки збільшується, а при лові на звичайній глибині їх число буває втричі менше. Тому велике значення має зацепістих гачків, так як це пропорційно позначається на загальному улові щуки, кількість покльовок якої протягом дня може бути мінімальним.
Колірна гамма приманок на величину улову особливого впливу, як мені здається, не надає. Тут в першу чергу відіграють велику роль створювані у воді коливання, що сприймаються бічною лінією хижака. Для лову щук на мілині я використовую балансири довжиною від 4 до 6 см.
Гра приманкою складності не представляє. Зазвичай це плавний помах з паузою при моментально опущеному вниз хлистік вудки. Балансир в момент закінчення паузи повинен знаходитися над дном, так щоб підвісна трійник майже стосувався грунту, або виявився трохи вище, але не більше ніж в 5 см від дна. При точному визначенні глибини хорошу допомогу надає все той же кивок. Помах роблять такої висоти і швидкості, щоб балансир розігнався, але не стукнувся об нижню кромку льоду. Гра найбільш ефективна, коли балансир проходить при змаху на мінімальній відстані від льоду, при цьому зона облову і створювані принадою коливання будуть максимальними. Все це, звичайно, досягається досвідченим шляхом і невеликий практикою. Після помаху при опущеному кінчику хлистика вудки витримують паузу порядка 3-5 секунд. Іноді корисно зробити кілька погойдувань балансиром, потроху піднімаючи його до нижньої кромки льоду і навіть вводячи його в лунку. Нерідко після виходу балансира з лунки, коли він опускається, слід впевнена потяжка.

ВПЛИВ ПОГОДИ І час клювання На мілководді
Помічено, що в яскраву сонячну погоду, при високому атмосферному тиску розраховувати на гарне клювання щуки не доводиться. Найбільшому успіху сприяє похмура погода з опадами у вигляді снігу або дощу. Щука харчується на мілководді, можна сказати, по годинах. Зазвичай самий пік клювання припадає на ранкові сутінки до повного світанку. У вечірній час по клювки рідкісні.
 

Ловля окуня На мілководді
Помічено, що стайня окунь, причому досить великий, частенько робить набіги на саме мілководдя. Великі екземпляри не живуть там постійно, як щука, крім того, окунь намагається з нею не контактувати. Іноді полює окуня можна виявити на мілководді поблизу підводних заростей рдеста і в ясні сонячні морозні дні - зазвичай з полудня до сутінок. Найчастіше він зустрічається на великих мілководдях, неподалік від заток і інших вигинів берегової лінії. Як не дивно, в такий час окунь іноді повністю ігнорує блешні і хробаків, але на звичайні вертикальні блешні клює.

ЯК ВИГОТОВИТИ ЕКСТРІМ-балансир
Напевно у любителів лову на балансири є приманки з обламаними передніми гачками. Не викидайте їх. Встановити зворотний гачок на приманки не складе труднощів, якщо ви коли-небудь тримали в руках паяльник. Знадобляться два шматки тонкого полотна ручної ножівки по металу. На одному шматку полотна на абразивному колі з двох сторін сточується розлучення зубів так, щоб отриманий пропив був трохи більше товщини гачка. З іншого полотна робиться на тому ж абразивному колі різець, аналогічний тому, яким ріжуть оргскло (рис. 5).

 


 

Нижню передню частину балансира трохи пропилюють, і різцем поглиблюють пропив до необхідної величини. У підібраного за розміром гачка відкушують цівку на необхідну довжину за розміром пропила. Залуділ цівку, впаивают його в тіло приманки, намагаючись не перегріти його, щоб не порушити лакофарбове покриття. Потім місце пайки обробляють надфілем і покривають лаком для нігтів. Балансир готовий. Залишається взяти готову приманку, налаштувати снасть і відправитися на водойму, освоювати ловлю балансиром на мілководді. Можливо, результати вас приємно здивують.

Рибальте з нами 3 / 2003

Категорія: Рибалка >>Зимова ловля | Додав: бабай (31.01.2012)
Переглядів: 1956 | Теги: балансир, приманка, Зимова ловля | Рейтинг: 2.0/1

Це цікаво!
Всього коментарів: 0
to the of your page -->
 
Реклама