Рибалка
Полювання
Цікаве
Наше опитування
Чи знайшли те, що шукали?
Всього відповідей: 31
Форма входу
Ми Вконтакті
Пошук
Статистика
Рейтинг охотников и рыбаков
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Мисливські собаки » Виховання, догляд за собаками

Кличка собаки
Кличка присвоюється цуценяті з моменту відбирання його від матері або від дня придбання. Її змінювати не бажано до кінця життя собаки. У кожній країні існує багатовікова традиція, визначальна перелік кличок, характерних для кожної породи мисливських собак. Привчати цуценя до клички - значить виробити у нього навик звертати увагу на свого господаря, після того, як щеня почує це слово. Привчати цуценя до клички потрібно одночасно з привчанням його до господаря. Слід покликати цуценя його кличкою і дати йому шматочок ласощів, після чого у цуценяти виробиться умовний харчової рефлекс. Кличка перетворюється в сигнал "Увага!". Вона повинна бути коротка, звучна, з чітким закінченням. Гарні клички, коли в них всього один голосний звук (Дон, Гай, Том) або два (Кама, Флора, Фагот, Зурна, Сокіл). Якщо у вас дві мисливські собаки, то клички собак підбираються так, щоб у них не було однакових голосних. Небажаний приклад: Пальма - Альма, Дон - Дзвін. Клички мають бути звучні, красиві, зручно вимовні і за змістом (за духом) близькі до полювання. Собака прикипає до своєї прізвисько міцно і на все життя.

Пам'ятаю випадок, коли на одній з полювань у мого брата викрали англо-російську вижловку Ірму. Через три роки добрі люди нам повідомили адресу злодюги. Через годину їзди ми зупинилися в селі у двору за вказаною в листі адресою. Вийшли з "Жигулів". Вдома нікого немає. Заходимо у двір. З будки, брязкаючи ланцюгом, вийшла Ірма. Загавкала. Замовкла. Вивчаюче стоїть в подиві. "Ірма!" - Покликав її брат. Вижловка заскиглила, дружелюбно замахала хвостом, почала "танцювати", лизати братові руки. Після кожного слова "Ірма!" вижловка радісно повискувала, присідала по-маленькому, а з її карих очей котилися сльози радості. За три роки клички своєї не забула. Забрали ми Ірму. Злодюг-господарю я написав записку в самих "вишуканих" мисливських виразах. Поклав послання в будку, і поїхали. Думаю, що якщо б у неї була кличка з п'ятнадцяти букв - за 3 роки вона б її забула.

Які ж клички рекомендується давати нашим мисливським собакам? Для цуценят породи лайок клички підбираються з назв північних звірів, гір, річок і озер, зі слів, що характеризують мисливські якості і характер лайок, - Алдан, Алтай, Урал, Аян, Буй, Валдай, Вайгач, Ішим, Каюр, Кучум, Саян, Соболь, Чалдон, Шайтан, Шаман, Ямал, Аргунь, Білка, Веста, Волга, Вятка, Зея, Кіча, Куна, Нера, Норка, Нічка, Тайга, Хмарка, Чуя, Юма, Дзига, та ін

Для гончаків цуценят прийнято клички підбирати стосовно до їх якостями, їх роботі. Відомо, що основний елемент роботи гончаків - це її голос. Вона співає і плаче, регоче і заливисто реве, переслідуючи звіра по його сліду. Клички гончакам даються з назв співочих птахів, музичних інструментів або зі світу музики: Альт, Акорд, Баян, Бас, Башур, Бубен, Гобой, Грім, Гомін, Добір, Дудар, Заливай, Заграй, Дзвін, Кларнет, Крикун, Мажор, Мінор , Набат, Орган, Плакун, лякає, Раскат, Ревун, Рокот, Голоси, Сигнал, Скрипаль, Скрипаль, Спевай, Співак, Сурмач, Фагот, Орфей, Соловей, Шум, Шумило, Айна, Арфа, Ая, Бандура, другий, Гадда , Гама, Говорушко, Іволга, Дзвінка, Зозуля, Зурна, Жайвир, жалійка, Кобза, Найда, Ліра, Нота, Певка, Плакса, Плиска, Пісня, Соловка, співанки, Шумка та ін

Головне якість хортів мисливських собак - швидкість і жвавість. Тому клички їм підбираються з назв явищ природи, що підкреслюють швидкість. Наприклад: Смерч, Відрада, Даур, Ураган, Буря, Завірюха, Комета, Вихор, Стріла, Куля, Сокіл, Беркут, Штурма, Метеор, Тайфун, Буран, Гарпун, крилаті, Розгін, Рушай, Шугай, Штурм, Булат, Політ, Вітер, Карай, Кидай, Літун, палає, Яструб, вихор, Хвиля, Іскра, ладно, Дзига, Дзига, Залетка, Хвиля, Ятаган та ін

Для цуценят лягавих порід і спанієлів клички підбираються з назв гір, річок, озер, зірок, країн світу, птахів та інших назв предметів (крім особистих імен). Наприклад: Казбек, Балхаш, Риф, Ляля, Кама, Марс, Венера, Бекас, Ред, Лиска, Чирок, Флора, Амур, Алмаз, Інгул, Лялька, Карат, Бім, Топ, Принц, Крит, Асі, Барон, Буг, Дар, Дунай, Дон, Леда, Горинь, Каштан, Норд, Сатурн, Топаз, Туз, Стир, Приз, Урал, Уран, Аза, Альфа, Айва, Дунай, Случ, Вега, Відень, Веста, Вісла. Десна, Рось, Ворскла, Ельба, Ера, Зея, Іва, Нега, Рей, Солгір, Ніца, Нора, Прима, Арт, Сейм, Райт, Варна, Топа, Сула, Удай, Блек, Дара, Юта, Ром, Гранд, Чак, Сайту, Чита, Валет, Гера, Джина, Рута, Ніка, Рона, Буч, Грей, Гранд, Чара, Ерна, Барс, Бій, Бона, Мара, Інгул, Реда, Діана, Агат, Річ та ін

Для цуценят норних порід клички підбираються з назв предметів чи тварин, в тій чи іншій мірі характеризують небудь якість норн собаки (характер) або її зростання. Наприклад: Злюка, Штурма, Заноза, дінго, Анчар, Буян, Барс, Карай, Бойок, Бій, В'юн, Гепард, Пірат, Дерзай, Багіра, Завзяття, Тарзан, Хват, Ярик, Розбій, задирака, запалюючи, Кара, Кобра, Самбо, Аркан, Пройда, Чита, Шельма, Дракон, Абрек, Шнирков, Ас, Чіп, Малюк, Кнопа, Рись.

Таких звучних для заклику собак слів знайдеться в слов'янській мові багато. Можна підібрати й нові. Зручні і красиві.

А що у нас на ділі-то? Зрозуміло, ті прізвиська, які я перерахував, не є обов'язковими. На смак і колір товариша немає. Тим більше, багато собак потрапляють до нас із заходу і зі сходу вже з кличками. Але і наші місцеві мисливці, підбираючи імена людей собакам, ніяк не турбуються про імідж українського мисливця. А адже називають же наші мисливці собак: Даша, Єва, Муся, Травня, Міша, Дана, Джек, Борька, (навіть Тарасом!), Річард, Аліса, Ельза, Яша, навіть "Яша Яхонтов". Здорово, правда?

Я знаю випадки, коли сусіди по вулиці, один на прізвище Бевз І.І. мав російську гончу по кличці Муха, а інший на прізвище Муха І.І. мав ягтерьера по кличці Бевз. Во! Сусідська дружба!

Я пам'ятаю випадок, коли зяті називали злих фокстер'єрів іменами своїх тещ (Катя, Настя). Після перегляду південноамериканського фільму деякі мисливці назвали своїх вижловок Бейжа. Уявіть собі, що десь у Бразилії або в Мексиці почнуть називати своїх сучок Наташами. Небажані в Україні та клички собак великоруських вельмож XIX століття: Холуй, зазноба, Нахаба, Відьма, Стерво, Жриця, брикатися, Опудало, грім - що не кличка, то шедевр грубості, хамства і безкультур'я.

І у нас повно людських імен Джеків. А що поганого зробив нам Джек Лондон або Жанна Д'арк? Але ж є і такі клички собак в Україні.

Перегортаю каталог XIX Всеукраїнської виставки (2004). Можна сказати, що більшість кличок собак витримані в слов'янських традиціях, а ось привізні - і сміх, і гріх. Наприклад: Міленіум, Мак-Бенджамін, Рахінапесан, Мачо-Ураган, Олівер адвокат Кора (вісім голосних) і т. д. Особливо грішать дліннословіем кличок власники лягавих собак.

Собака - істота нерозумне. Вона не мислить, а звикає до сигналу. Так як же їй звикнути до такого сигналу - архінекраткой прізвисько "Лукс торі думбер"? Мені можуть закинути: консерватор, не сприймає нового.

Я-то сприймаю. А як собаці сприйняти кличку з 15 (і більше) букв (звуків)? Наприклад, Тай-най-Ажен-жвавий? Мені пояснили цю ситуацію так: це тільки для каталогу й для інших документів такі дивні, довгі, незрозумілі клички. У побуті їх називаємо коротко: Ася, Боб, Чита. А чи потрібні такі псевдоніми мисливської собаці? Це не нове. Це дивне, принизливе мавпування.

З 881 мисливського собаки, занесеної в каталог XIX Всеукраїнської виставки, тільки 53 мали такі дивні клички. І все ж це тривожно. Приклад: кличка "Іларій вишневою гаї". А чи не краще було б написати: кличку Іларій, а в дужках, "откедова" він. Іларій (з вишневою гаї)? Навіщо нам змінювати традиційні слов'янські клички на зарубіжні вибрики?

Де наша мисливська гордість?

Журнал "Полювання та ри боловля"
Ю. Букатевич, експерт-кінолог Всесоюзної категорії.
Категорія: Мисливські собаки >>Виховання, догляд за собаками | Додав: babau (20.10.2012)
Переглядів: 7132 | Рейтинг: 3.0/2

Це цікаво!
Всього коментарів: 0
to the of your page -->
 
Реклама