Рибалка
Полювання
Цікаве
Наше опитування
Як ви потрапили на сайт??
Всього відповідей: 35
Форма входу
Ми Вконтакті
Пошук
Статистика
Рейтинг охотников и рыбаков
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Зброя » Набої

Мисливська дріб

Мисливська дріб і картеч - свинцеві кульки, які застосовуються як снаряди для стрільби з гладкоствольних рушниць. Чистий свинець для цієї мети не використовується, так як він м'який, сильно деформується при проходженні по стовбуру та до того ж сильно освинцьовує його канал. Тому для виготовлення більш твердої (розкаленої) мисливської дробі застосовують свинець з незначними домішками сурми, миш'яку та інших речовин. З цією ж метою в малих кількостях виробляється мисливська дріб з тонким твердим покриттям з нікелю (плакована дріб).
Найдрібніша мисливська дріб (№ 12) має діаметр дробин всього 1,25 мм. Зі зменшенням номера дробі на кожну одиницю діаметр дробин збільшується на 0,25 мм:
Таблиця 1. Нумерація дробу в різних країнах

Після 5-міліметрової чотиринулевкі слідує картеч. Вона характеризується діаметром в міліметрах.
Готуючись до сезону, мисливці не прагнуть обзавестися всіма номерами мисливської дробу, що випускається промисловістю. Цей повний набір номерів утворюється в результаті сортування виготовляються дробин на стандартних решітках. Для практичної полювання стрілку достатньо мати в патронташі набір із двох-трьох номерів мисливської дробі та пару патронів з картеччю там, де можливо зустріти вовка чи іншу велику тварину, дозволену до відстрілу.

Найдрібніша мисливська дріб (№ 12 і 11) використовується мисливцями рідко, лише для стрільби на близьку відстань по гаршнепам, перепелам або при колекціонуванні дрібних птахів для наукових цілей. Майже у всіх випадках мисливці вважають за краще мати в лівому стовбурі для другого, більш далекого пострілу заряд з мисливської дробом на пару номерів крупніше.

Мисливська дріб № 10-9 застосовується для стрільби бекасів, дупелів та інших дрібних куличків; мисливська дріб № 8-7 використовується на початку осіннього сезону, по рябчикам, виводках тетеруків, куріпок, для стрільби з підйому річкових качок; мисливська дріб № 6 і 4 з початку осіннього сезону застосовується для стрільби по тетеревам-косачам, молодим глухарям з виводків; вона досить забійна при стрільбі на перельотах по качках, зупиняє на відстані до 50 кроків і зайця і лисицю. У зимовий час більшість видів птахів і звірів краще переносять рану, тому що до цього часу всі вони одягаються в густе перо і пух або в зимову шерсть. Та й стріляти їх доводиться подалі, тому що вік тварин і переслідування їх мисливцями або хижаками роблять дичину більш обережною. Тому, полюючи взимку і у весняний сезон, застосовують мисливську дріб на один-два номери більше, ніж ранньої осені.

Мисливська дріб від нуля до чотиринулівки іноді називається напівкартеччю. Ця мисливська дріб застосовується при стрільбі великої пернатої дичини (наприклад, гусей), косуль та інших звірів середнього розміру. Вовків стріляють картеччю від 5 до 8 мм. Місцями для стрільби кабанів використовують велику картеч - до 9 мм, але в багатьох господарствах їх дозволяється стріляти тільки кулями.

Кращі результати при стрільбі картеччю дають ті її номера, які укладаються в патроні і в дулові частині стовбурів щільними рядами, - узгоджена картеч (мал. 1).



Застосування замість свинцевого дробу кульок із заліза, сталі та інших «замінників» веде до псування рушниці і вкрай небезпечно.

При спорядженні патронів слід пам'ятати, що збільшення снаряда мисливської дробу на 1 г підвищує тиск в стовбурі 12-го калібру на 5,5-15 кг/см2, а в стовбурі 16-го калібру - на 7,5-18 кг/см2. Сильний капсуль може підвищити тиск на 100 кг/см2 і більше. Збільшення заряду бездимного пороху на 0,05 г підвищує тиск на 15-17 кг/см2 і початкову швидкість на 5 м / сек. Добавка 1 г мисливської дробу (без збільшення ваги пороху) зменшує початкову швидкість на 3,3 м / сек.

Для різних видів полювання буває необхідно не тільки підвищити купчастість бою, що досягається пересипанням мисливської дробу картопляним борошном або застосуванням концентраторів, (паперових стаканчиків і т. п.), але і добитися (при стволах з сильними чоками) більш широкого розсипу. Для цього в снаряд мисливської дробу вставляють вертикально картонний хрест або ділять снаряд на 2-3 шари покладеними горизонтально картонними прокладками (краще повстяними пижами висотою 2-3 мм).

Вага снаряда мисливської дробу залежить від калібру та ваги рушниці. Вилітаючи зі стовбура, мисливська дріб (картеч, куля) набуває максимальну швидкість. В цей же час і в рушниці наростає рух, зворотний напрямку польоту дробу, так  звана віддача, яка ще збільшується від реактивної дії порохових газів. Вона може виявитися занадто сильною і привести до перелому ключиці. Стрілок середньої статури легко переносить віддачу в 4 кгм. Практикою встановлено, що снаряд отримує необхідну швидкість і віддача залишається нормальною, коли відношення ваги снаряда мисливської дробу (кулі, картечі) до ваги рушниці становить від 1/100 до 1/94 для рушниці 12-го калібру, 1/100 для 16-го , 1/112 для 20-го, 1/122 для 24-го, 1/136 для 28-го і 1/148 для 32-го калібрів.


Категорія: Зброя >>Набої | Додав: babau (19.07.2012)
Переглядів: 9394 | Теги: капсуль, Полювання, гільза, набої, картеч, дріб | Рейтинг: 2.4/9

Це цікаво!
Всього коментарів: 0
to the of your page -->
 
Реклама