Рибалка
Полювання
Цікаве
Наше опитування
Як ви потрапили на сайт??
Всього відповідей: 35
Форма входу
Ми Вконтакті
Пошук
Статистика
Рейтинг охотников и рыбаков
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Рибалка » Карпова ловля

Від чого залежить ефективність коропової приманки
Проблема ефективності оснастки в коропової ловлі є однією з найбільш актуальних.Розглядати її, як мені здається, слід c двох точок зору. Оснащення, щоб короп взяв приманку, повинна бути як можна менш помітною. І про це завжди треба пам'ятати, але не менш важливо, щоб спробувала приманку риба ефективно виявляти і не губилася в процесі виведення. Звичайно, домогтися стовідсоткової результативності, тобто щоб кожна поклевка закінчувалася попаданням клюнув риби в підсак, напевно, ніколи і ні в кого не вийде, але ось максимально мінімізувати кількість сходів цілком у наших силах. І для цього треба чітко усвідомити, що якість засічки риби залежить від сукупності багатьох факторів, таких як тип монтажу, модель і розмір гачка, довжина повідка та волосся, вага грузила.Багато ж рибалки, які стикаються з проблемою сходів, звинувачують у всьому тільки гачок, яким користуються в цей час.


Нещодавно, після закінчення змагань з ловлі коропа, що проходили у Волинській області, до мене підійшов один з учасників і поскаржився на велику кількість сходів.Треба сказати, що на тих змаганнях у нашої команди за три доби було всього лише п'ять поклевок. Перша ж з них закінчилася сходом, після чого ми внесли деякі, як потім виявилося, вдалі зміни в оснастку, і наступні чотири клюнули риби були благополучно засікти і заведені в підсак. І це незважаючи на густу траву, що росте на дістався нам місці у самого берега. Коли я запитав про кількість сходів у цих наших сусідів, то почув цифру «дванадцять», на що зауважив: «Схоже, ви упустили перше місце», на що мій співрозмовник лише розвів руками. Я попросив показати монтаж, яким вони користувалися, і знайшов там декілька, на мій погляд, помилок, на які вказав колезі. На завершення нашої розмови подарував йому пачку гачків, якими користувався сам. Назва та модель вказувати не буду, тому що це не так важливо. З цим же рибалкою ми зустрілися зовсім недавно на змаганнях в Личанка.Він був у повному захваті від тих гачків, що я йому подарував, запитував, де можна такі придбати, сказав, що сходів практично не було, зарубка ідеальна, загалом, був у повному захваті. Я ж на Личанка користувався вже зовсім іншими гачками, тому що обставини лову в корені відрізнялися від умов тих змагань, де ми зустрічалися раніше. І ось чому я все це розповідаю: впевнений, що сліпа віра у що б то не було, в даному випадку в якусь одну модель гачків і, як наслідок, використання їх у всіх випадках, зіграє колись злий жарт із моїм знайомим . Ніякої найкращий гачок, ніяка оснастка не можуть добре працювати абсолютно у всіх ситуаціях. Будь сход повинен стати для вас сигналом про те, що в оснащення потрібно вносити корективи, а іноді і не тільки в оснастку, але і в стиль підсічки і виведення - залежно від того, коли відбувається сход: на фазі підсічки або в процесі виведення.

Безумовно, ефективність оснастки багато в чому залежить від якості гачка, його гостроти, форми, розмірів. Я не стану перераховувати всі відомі види гачків, про це написано вже чимало, повторюватися не хочеться. Дам лише один загальний рада: уважно вивчайте інформацію про кожну модель, при цьому особливу увагу звертайте на те, в яких ситуаціях їх пропонують використовувати розробники. Коли я користуюся продукцією відомих виробників і стикаюся з якимись труднощами, я не поспішаю лаяти виробника, а намагаюся знайти помилки в своїх діях: чи правильно я використовую продукт, для цих чи умов він створений. І, як правило, з'ясовується, що помиляюся я. І це не дивно, тому що все коропове обладнання та аксесуари, що випускаються відомими виробниками, перед тим, як піти «в серію», проходять велика кількість тестувань безпосередньо на риболовлі експертами - провідними рибалками.

Про різні моделях гачків і про те, які і в яких умовах найбільш ефективні, написано дуже багато. Тому все це я повторювати не буду, скажу тільки дуже коротко про те, що існують три основних види коропових гачків: прямий з цівкою середньої довжини, прямий з подовженим цівкою і з загнутим всередину жалом. Звичайні гачки з цівкою середньої довжини використовуються в стандартних умовах. Гачки з довгою цівкою гарні при лові на підняті приманки, ставлять їх і в ситуаціях, коли риба погано засікається і тому є сходи. Гачки з загнутим всередину жалом хороші при лові в водоймах з безлистим дном - з корчами, з травою. Вони, як правило, виготовляються з міцної товстої дроту, а завдяки загнутому всередину жалу менше «збирають» різне сміття при вибиранні снасті.

Кілька слів про розмір гачка. Існує теорія, що чим менше розміри гачка, тим більше шансів на те, що риба візьме приманку. Але при цьому, чим більший гачок, тим складніше Карпу після випробування приманки його безкарно виплюнути. В цілому з цією теорією я згоден, от тільки до маскування ставлюся трохи скептично. Не думаю, що різниця в номер якимось чином позначається на клюванні. Зазвичай роблю так: як правило, умови на водоймі знаєш заздалегідь, тому беру якийсь середній за розмірами гачок, поводок і з ними виготовляю оснастку. Якщо є сходи, і я їх пов'язую з розмірами гачка, тоді щось міняю - або «подовжують» цівку, або беру гачок трохи більший.

І ще про гачках. Переконаний: «жаліти» гачки не можна. Мати п'ять поклевок за три доби (а іноді буває і менше) і при цьому не бути впевненим в абсолютній гостроті гачка - це вже просто, на мій погляд, недозволена розкіш, що граничить з нехлюйством. Зараз у багатьох виробників з'явилися гачки з тефлоновим покриттям, що мають три незаперечних переваги. Вони ідеально гострі, легкі і міцні. Є у них і один недолік - вони недовговічні. Але не можна забувати про те, що це спортивні гачки і основне їхнє призначення - не служба рибалці протягом декількох сезонів, а стовідсоткова зарубка при контакті з ротом коропа. Такий гачок буквально прилипає до шкіри. Завдання ж рибалки зробити так, щоб він пробив не тільки зовнішню плівку, а й надійно зафіксувався. Звичайно, шкода міняти гачки майже після кожної спійманої риби, але що робити, якщо ви хочете добитися максимальної ефективності. Всі, хто дивиться гонки Формули1, напевно звертали увагу на те, з якою частотою боліди заїжджають на піт-стопи для заміни гуми. Ви думаєте, ті, хто конструює і обслуговує ці боліди, не знають, що покришки так званого економ-класу від української компанії РОСАВА розраховані на 40 000 км? Знають, але, тим не менш, користуються дорогою гумою, що відповідає тим високим вимогам, які до неї пред'являються.

Повертаючись до питання про дванадцять сходах моїх сусідів, хочу сказати, що використовували вони якраз «тефлонові» гачки фірми FOX. Тобто, гачки вони використовували дуже хороші, а от результати були неважливими. Рибалки отримували чіткі сигнали про те, що риба в секторі є і що вона цікавиться насадкою.Єдине, що потрібно було їм зробити - це відреагувати на ці сигнали і якимось чином видозмінити оснастку, щоб допомогти гачка надійно зафіксуватися в роті риби. Як саме? Шляхів вирішення цієї проблеми може бути декілька: це і зміна довжини і способу фіксації волоса, і зміна розміру і форми гачка, і збільшення або зменшення довжини повідця, або заміна повідкового матеріалу. В даному випадку я ту невдалу оснастку бачив, а тому можу сказати, в чому її, на мій погляд, головний недолік. Гачки, як уже було сказано, стояли гарні, але змонтовано все було неправильно. Волос був досить короткий, а фіксує його силіконова трубочка стояла дуже щільна, і одягнена вона була на цівку гачка занадто високо - її верхній край був не на рівні жала, як це зазвичай робиться, а набагато вище. Тобто, волос був надміру сильно зафіксований, і у гачка не було вільного ходу.
Коли кінець трубочки знаходиться навпроти жала, у гачка є вільний хід - він може розгорнутися по відношенню до бойлу, і з'являється набагато більше шансів, що при випльовування рибою приманки жало гачка за щось зачепиться. А так він просто розвертається і йде слідом за бойлом. Потрапив таким чином в рот до рибі, потім риба бойл виплюнула, гачок розвернувся і спокійно вийшов.

Раз вже зайшла розмова про фіксацію волос, хочу зауважити, що в цьому плані дуже ефективний волос з колечком. Коли короп засмоктує приманку, кільце знаходиться на рівні жала або навіть трохи вище, завдяки чому гачок в потрібному положенні і безперешкодно потрапляє в рот рибі. При спробі ж виплюнути приманку колечко опускається вниз, іноді навіть на поводок. В результаті гачок не розвертається, а йде за бойлом вже жалом вперед, а в цьому випадку йому хоч за щось не зачепитися дуже складно. Є, звичайно, недоліки і у такого способу фіксації волоса - кільце може при закиданні проскочити через колечко гачка і там застрягти, а волос заплутатися. Проте, такий спосіб фіксації волоса дуже ефективний, особливо при лові на підняті приманки (бо плаваючий бойл всю оснастку сам вирівнює). А якщо бойл потопаючий, то бажано оснастку убезпечити при закиданні, зафіксувавши, наприклад, колечко ниткою з ПВА, щоб воно по цевью не рухалася.



І буквально кілька слів про довжину волоса. Чим коротше волос, тим менше свободи у гачка. Є порожні клювання - треба пробувати подовжувати волоса. Я раніше сам якось не наважувався це робити, але потім переконався: короп не бере приманку краєчком губ, він заковтує її досить глибоко, потім випльовує. І коли волос короткий, Карпу легше виплюнути бойл і гачок таким чином, щоб гачок ні за що не зачепився. А все тому, що гачок, не маючи достатньої свободи, розвертається і виходить слідом за бойлом. Коли ж волос довгий, гачок має більше свободи, і поки бойл вилітає з рота риби, він падає і чіпляється за нижню губу.

Причин, за якими бувають порожні клювання і сходи, може бути безліч. При цьому завжди треба намагатися знайти причину цих невдач. Якщо є, наприклад, порожні клювання, то виною тому необов'язково невдала оснастка - це можуть бути і клювання дрібної риби. Наведу такий приклад. Пару років тому брав участь я в змаганнях в Завидові. Тоді у мене було безліч пустих покльовок - такий «паровоз», що просто сумнівів в тому, що приманку взяла, причому надійно, велика риба, бути не могло, підсікати - і нічого немає. І чого я тільки не робив - все марно. Є такий бетаїнове обволаківатель насадок. Занурювати в нього бойл, і він покриває приманку рівномірним шаром, фарбуючи її в помаранчевий колір. Запах самого бойла при цьому не «затирається», але приманка дає сигнал бетаїну, ну, і візуальний ряд доповнюється. Обробив я таким чином приманку, отримав таку ж клювання і побачив, що рівно з половини бойла цей обволаківатель знято. Тоді я заспокоївся, тому що зрозумів - це клює дрібний амур, який просто вистачає приманку і що є сили її тягне, не звертаючи уваги навіть на вагу грузила. Тобто, в кожному конкретному випадку потрібно розбиратися і намагатися причину невдач класифікувати. Якщо це дрібниця, то тут ти нічого не зробиш. Але бувають, звичайно, і ситуації, коли риба засікається, але потім через кілька секунд сходить.Тут вже треба серйозно думати, чому так відбувається. Може волос короткий, тому гачок має мало свободи і тому чіпляється за самий краєчок губи. А може короп губою виштовхує бойл і вириває гачок, значить треба або гачок з більш довгою цівкою ставити, або щось міняти у фіксації волоса.
Після того як короп засікся, він починає намагатися позбутися гачка і найдієвішим методом для цього є його спроби верхньою губою впертися в бойл і викинути його з рота. При цьому бойл тягне волос, а той гачок. При цьому цівку гачка починає грати роль важеля, який дозволяє вирвати гачок з губи. Для того щоб цього не сталося, необхідно вжити заходів, щоб шматочок силіконової трубочки, що притискає волос до цівки, під тиском губи коропа легко зрушувався вниз до вушка гачка, тим самим позбавляючи його важеля. Ще краще буде, якщо трубочка під тиском проскочить вушко і сповзе на поводок.

На практиці процес пошуку найбільш ефективної оснащення виглядає зазвичай таким чином: перші закиди здійснюєш з якимись заздалегідь заготовленими оснащеннями. Потім, після перших поклевок, вже приймається рішення - чи міняти щось, і якщо міняти, то що. Якщо, звичайно, порожніх поклевок немає і клюнули риба не сходить при виведенні, то, як правило, в оснащенні вже нічого не міняєш. Ну а якщо є порожні клювання або риба втрачається при виведенні, то починаєш експериментувати: змінювати довжину повідка або волоса, ставити гачки великих або менших розмірів, з більшою довжиною цівки. Якщо, наприклад, мені вдалося домогтися клювання, але через пару хвилин послідував сход, я починаю думати, що стало його причиною: ставлю гачок з більш довгою цівкою, збільшую довжину волоса ...

Багато в чому ефективність оснастки залежить і від довжини повідця. Нагадаю, знову ж таки, про якусь існуючої теорії. Вважається так: коли короп малоактивний, то поводок має бути як можна коротше, щоб після того, як риба взяла приманку в рот, вона при найменшому русі засікається. Коли ж риба активна і годується, швидко переміщаючись, поводок повинен бути довшим, інакше він натягнеться і зупинить приманку раніше, ніж вона потрапить в рот Карпу. З цим, в общем-то, можна погодитися, але обов'язково необхідно враховувати і цілий ряд інших обставин. Розміри риби, наприклад. Адже коли риба дуже велика, то поводок довжиною 15 см буде коротким. Карп нахилиться, візьме приманку, а потім почне підніматися, і натянувшіеся поводок просто вирве бойл у нього з рота. Буде всмоктувати приманку, а вона до рота «не дійде» - натянувшіеся поводок не пустить. Треба враховувати і форму риби. Взяти того ж майже круглого угорського коропа - навіть у невеликої такого коропа тіло дуже високе, і все це треба враховувати. Як і те, де ловиш. Закинув, наприклад, оснащення з коротким повідком на мілководді, а там Карпу, щоб гачок потрапив йому в рот, треба або на бік лягти або так нахилитися, щоб хвіст з води стирчав.

Вибираючи довжину повідка, треба завжди враховувати, що твориться на дні. Якщо дно мулисте, то треба робити поправку на те, що грузило і частина повідця підуть в мул. Якщо на дні трава, то приманка повинна бути піднята таким чином, щоб вона була над травою, або на одному рівні з нею (при цьому поводок не повинен бути натягнутий по всій довжині). Адже якщо бойл буде лежати серед трави на дні, то короп його може і там знайти, але коли це відбудеться, ніхто не знає. А так ми спрощуємо рибі проблему пошуку і збільшуємо ймовірність покльовки.

Якщо говорити про повідкових матеріалах, то кращі, на мій погляд, пропонує KRYSTON. Ця фірма пропонує різні матеріали - для трави, для мулу, для черепашки. Тобто, вони є різної міцності, жорсткості, кольору і зносостійкості (у тому числі і дуже зносостійкі спеціально «для черепашки»). Дуже популярні, наприклад «крістоновскіе» повідкові матеріали в жорсткій оболонці. Сам я, щоправда, ними практично не користуюся, оскільки використовую матеріали в основному м'які. Жорсткі ж, особливо в корчах або на захаращеному дні, не застосовую, адже ніколи не можеш бути впевнений, як поводок буде лежати на дні.Ляже він, наприклад, на якусь палицю і буде стирчати. На мій погляд, жорсткий повідець взагалі повинен бути досить довгим, щоб він сам природним чином «перевалив» через перешкоду і притиснувся до дна. Але багато карпятники досить активно використовують такі матеріали, знімаючи зазвичай на повідку в кількох точках жорстку оболонку. Повідець виходить ніби з двох або трьох жорстких ділянок з м'якими сполуками. Я і сам іноді подібні в'яжу. Такий поводок добре працює, але дуже погано поводиться при закиданні, тому я ними користуюся рідко, а якщо і застосовую, то обов'язково перед занедбаністю фіксую ПВА.
Буквально пару слів про застосування повідків з флюорокарбона. Це, звичайно, дуже хороший матеріал, особливо при лові в денний час, у водоймах з чистою водою і при лові в місцях з невеликими глибинами. Але з необхідністю його використовувати особисто я стикаюся рідко - вода в наших водоймах найчастіше далеко не кришталевої чистоти, на дні мул, сміття. Навіщо тут флюорокарбон? Хіба що використовую його жорсткість.

Говорячи про ефективність оснастки, не можна залишити без уваги і грузило, його вага, форму. Але про це скажу тільки дуже коротко: чим більше грузило важить, ніж воно компактней, чим ближче до центру його тяжкості точка кріплення повідця, тим ефективніше самозасеканіе. Думаю, всім це зрозуміло, тому нічого роз'яснювати тут не стану, а зупинюся на дещо іншому аспекті. Грузила, як це вже було сказано і про гачках, не слід «шкодувати». Деловтом, чтоналічіе після вдалої підсічки грузила в оснащенні помітно підвищує ймовірність втрати риби при виведенні. Засекшійся короп починає трясти головою і тим самим розгойдує грузило.
Грузило розгойдується з боку в бік і через поводок впливає на гачок, внаслідок чого той розбиває ранку і часто вилітає з губи. Щоб цього не сталося, необхідно сприяти відстрілу грузила після підсічки. Якщо не потрібно силовий заброс, то достатньо просто нещільно надіти конус на кліпсу кріплення грузила. Якщо ж треба робити закид силовий, то поступити можна так само, тільки ніжку кліпси попередньо підв'язати ПВА-ниткою. Це запобіжить втрату грузила при закиданні і не буде перешкоджати відстрілу при підсіканні. І ще такий додатковий фактор, пов'язаний з відстрілом грузила: якщо грузило відстібається, то велика риба при виведенні практично завжди виходить до поверхні. Рибалки жартують: щоб подивитися, хто це там дурницями займається - за губу смикає. Чим і відрізняється від «дрібниці», яка до останнього притискається до дна.

Раз вже мова зайшла про те, як зменшити ймовірність втрати риби при виведенні, хочу зауважити, що велике значення має і правильна техніка виведення. Вона передбачає максимально ефективне використання амортизуючих якостей вудлища і жилки, а також грамотне користування фрікціоном.Когда-то ми посміхалися, читаючи про такі поняття, як м'які губи коропа, жорсткі губи. А зараз багато рибалок цей фактор враховують, оскільки знають, що якщо водойма замулений, то губи від мешканки ньому риби дійсно м'які, а якщо у водоймі багато дрейсенни і вона складає основу раціону коропа, то жорсткі. Так от, якщо губи у коропа м'які, то виведення потрібно проводити не «викачуванням» вудилищем, а за допомогою рівномірного тиску на рибу за допомогою котушки при досить відпущеному фрикціон. Думаю, зрозуміло чому: таке виведення дозволяє уникати різких навантажень на м'які губи коропа. В цьому випадку доречним буде використання гачків з товстого дроту. Відповідно, при лові коропа з жорсткою ротовою порожниною потрібні найгостріші гачки з тонкого дроту.

На завершення я хочу нагадати, що ефективна оснастка - це, як вже було сказано вище, оснастка, яка не тільки дозволяє засікти і вивести коропа, але, що не менш важливо, не насторожить його. Про це теж ніколи не варто забувати. Багато рибалок, наприклад, користуються одягненою на цівку гачка термоусадочной трубкою, яка допомагає гачка зайняти правильне положення в роті риби. Але, як мені здається, вона й обтяжує гачок і демаскує його, тому я віддаю перевагу «термоусадкою» не користуватися, а застосовую для тих же цілей клей BONDAGE від KRYSTON. Цей клей являє собою суміш клею і каучуку. Клеєм я промащують шматочок повідця безпосередньо у вушка гачка і надаю цій ділянці необхідний вигин. Після того, як клей підсохне, оброблений таким чином поводок буде функціонально таким же ефективним, як і з термоусадочной трубкою, але при цьому більш легким і менш помітним для риби. Безсумнівним плюсом цього способу є і те, що завжди можна змінити і форму, і розмір обробленої ділянки.

Щоб не відлякати рибу, поводок не повинен настовбурчуватися над дном. Хороші повідкові матеріали зазвичай потопають, але контролювати цей момент треба. Опустіть оснастку перед занедбаністю в банку з водою або у водойму прямо біля берега і подивіться, як вона виглядає. Не ліг поводок на дно - вживайте заходів. Можна, наприклад, натерти поводок «м'яким свинцем».

Деякі рибалки, боячись демаскувати оснастку, відмовляються від застосування лідкоров, з чим мені погодитися важко. Можливо, застосування лідкора і не допомагає маскування снасті, але ж вони є сірі, зелені і т.д. Крім того, лідкор має властивість вимазувати і набувати буквально після першого закиду колір грунту водойми, так що на дні він виглядають дуже добре. Та й в будь-якому випадку, якщо вже говорити про маскувальних властивості, то в цьому плані лідкор, на мій погляд, набагато краще всяких там трубочок-протизакручувачів. Є й інші аргументи на користь застосування лідкоров. Лідкор, наприклад, захищає рибу від травмування при виведенні, адже якщо немає ні лідкора, ні трубочки, то тонкий шок-лідер не тільки луску з коропа зриває, він іноді і шкіру зрізає. Та й міняти оснастку з лідкором зручніше і швидше, тому я вважаю їх використання завжди бажаним. На відміну від застосування беклідов. Звичайно, і бекліди можуть сприяти маскування снасті, але їх застосування не завжди бажано. Ті, що одягаються на волосінь і знаходяться у самій оснащення, дійсно притискають лідкор до дна і тим самим сприяють маскування. Але їх використовувати бажано тільки на водоймах з чистим дном, та й на закиданні їх наявність відразу позначається. Ті ж бекліди, що на шнурах опускаються в воду у самого вудлища, ось вони далеко не завжди маскують снасть. У чому вони дійсно допомагають - оберігають снасті від заплутування при виведенні риби. Такий приклад. На змаганнях на Личанка організатори зобов'язали всіх ставити бекліди. Начебто для того, щоб волосіні мінімально заважали рибі пересуватися уздовж берега водойми. Але ефект від застосування беклідов в даному випадку був, як мені здається, прямо протилежний. Оснастки у всіх лежали десь на метровій глибині, бекліди притискали волосінь на дно теж десь на такий же глибині, а ось сама волосінь між двома цими точками проходила над руслом з глибиною близько 2 м, тобто якраз у товщі води. І тому мої волосіні заважали моїм сусідам, а їх мені. Без беклідов волосіні б йшли поверху і риба, не помічаючи їх, вільніше переміщалася по водоймі. Тобто, в кожному конкретному випадку треба визначатися по рельєфу дна.
Категорія: Рибалка >>Карпова ловля | Додав: babau (08.03.2012)
Переглядів: 5548 | Теги: приманка, Короп | Рейтинг: 2.0/1

Це цікаво!
Всього коментарів: 0
to the of your page -->
 
Реклама