Рибалка
Полювання
Цікаве
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 55
Форма входу
Ми Вконтакті
Пошук
Статистика
Рейтинг охотников и рыбаков
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Анатомія риби » Повадки риби

"Риби - шкідники" наших водойм. Хто вони?
Видів риб в наших водоймах мешкає величезна кількість. Переважна більшість з них - бажана здобич для наших рибалок. Але, на жаль, є в наших водоймах і такі види риб, від яких однозначно більше шкоди, ніж користі. Причому, визнано це не тільки простими рибалками-аматорами, але й фахівцями-іхтіологами.Йдеться про наступних риб: ротан-головешка, верховодка, бички, канальний сомик, а в окремих випадках - уклейка, щиповка, гірчак. Ці риби, як не прикро визнавати, вже встигли дуже сильно підірвати рибні запаси багатьох водойм (в першу чергу великих озер). У даній статті мова піде саме про них. Сміх крізь сльози: самими живучими і небезпечними шкідниками виявилися саме риби-переселенці (ротан і канальний сомик) - риби, які поселені в наші водойми штучно.

Ротан-головешка (або ж просто ротан) - єдиний хижий бичок в наших водоймах, заслужений лідер антипатій з боку риболовів. Якихось 50 років тому ротан мирно собі мешкав в річках Далекого Сходу, багато його було також і в Чорному морі. Але потім риба зробила запаморочливу кар'єру. Спершу ротан потрапив в озеро Байкал і міцно там влаштувався. Потім він був випущений у водойми Петербурзької області і міцно застовпив за собою безліч Карасьова озер. Потім проник в річки і озера басейнів Дніпра, Волги, інших річок, де продовжив ту ж діяльність. В даний час ротан має репутацію чуми для Карасьова озер і заток. Як кажуть рибалки, ротан «виїдає карася»: з'їдає його ікру, ловить його мальків, а нерідко пробує на смак і самих карасиків, цілком сформованих. Озера і затоки з Ротань зазвичай рідко бувають багаті ще й карасем.

Канальний сомик - сомик темної забарвлення з характерними шипами на спині, довжиною не більше 50-60см. Виходець з водойм Севрной Америки. За часів СРСР їм були заселені деякі водойми західної України, європейської частини Росії, Прибалтики, Білорусі. Багато рибалок так жодного разу цю рибу і не бачили. «Як же вам пощастило!» - Так напевно дадуть цим рибалкам жителі навколишніх сіл, передмість і міст тих озер, в яких цей сомик вже встиг «похазяйнувати». Канальний сомик абсолютно всеїдний. Але найбільше він воліє «делікатеси» - ікру риб (карася, коропа , щуки), молодь (і личинки) цих риб, зоопланктон. Стало мало ікри, мальків, рачків, черв'ячків? Не питання, переходимо на рослинну їжу. Рослинність відмирає? Теж не страшно, переходимо на «мертвячіну»: поїдаються відмерлі рослини, риби, ракоподібні. За часів СРСР писали про випадки, коли цей сомик буквально «жирував» на харчових відходах, що спускаються у воду. Сомик напрочуд живучий: він чудово переносить холоду, сильні забруднення водойм, і виживає там, де будь-яка інша риба напевно спливла б пузом до верху. В той же час, якщо карась, плотва, молоді коропи можуть постраждати від хижаків (як правило, від щуки), то сомик завдяки своїм шипам хижакам абсолютно не доступний. У підсумку сомик впевнено витісняє іншу рибу з полюбився йому озера. В даний час існує чимало великих озер (особливо в західній Україні), раніше багатих сазаном, золотистим карасем, лящем, щукою, але нині повністю окупованих цим самим канальним сомиком.

Верхівка - «уклейка розміром з мізинчик». Всім відома маленька біла рибка, розміром в 5-6см, дуже худосочна: на світлі можна запросто розгледіти її скелет. З вигляду більш ніж невинна: ​​ідеальний корм для хижака. Можна часто спостерігати, як зграйка верховок пожирає кинутий у воду шматок хліба, зовсім забувши про безпеку (її в цей момент можна зловити підсак). Мешкає абсолютно скрізь: в річках, озерах і навіть в калюжах-сажанках (стічні канави в кінці сільських городів). Ось в останніх і виявляється діяльність верховки у всій красі.  Верхівка впевнено витісняє з озер цінну рибу: карася, лина.Причому, чим менше озеро, тим виразніше це помітно. Верхівка - дуже великий любитель ікри. Багато нерестовища виїдають їй повністю. Поступово чисельність карасів, линів, окунів та інших риб знижується, а от чисельність самої верховки навпаки, зростає. В даний момент існує чимало озер і сажанок, де на гачок найчастіше попадається зовсім не лінь, не карась, не окунь або плотва , а саме ця «хамса» (верховка) розміром з мізинчик.

Прісноводні бички - також чималі шкідники водойм. Селяться бички в прибережній зоні, звідки поступово витісняють плотву, підлящика, карася, окуня та інших риб. Беруть чисельністю, так би мовити. Але справжнім бичем вони стають під час нересту. Із настанням нересту бички діляться на шлюбні групи, і починають бої за територію. Відклавши ікру, риби залишаються її охороняти. Бички - риба від природи не дуже плодовита, тому «батьки» (а точніше, самці з шлюбної групи) агресивно захищають свою ікру. А ось ікра плотви, окуня, ляща, лежача без нагляду, новими подошедшими групами бичків нещадно виїдає. У підсумку, найчастіше, якщо берег окупували бички, то цінної риби там, як правило, дуже мало.

Уклейка, щиповка та гірчак - всім відомі бур'янисті рибки. У великих, чистих, багатих кормом озерах та річках ці риби зовсім не шкідливі. Навпаки, вони є кормом для хижаків, а самі знищують безліч мікроскопічних водоростей, перешкоджаючи «цвітінню» води. У цих риб немає пристрастей ні до ікрі, ні до молоді риб. Відомо чимало великих озер, багатих великимкарасем , сазаном, щукою, окунем, пліткою та іншими рибами, але при цьому там же мешкає чимало крупної (15-25см) уклейки, в прибережних нитках водоростей повно щиповки, а під надвісшімі над водою гілками дерев плаває гірчак. Але якщо кормова база слабшає, ці риби також перетворюються під шкідників. У плані шкоди вони дуже схожі з перерахованими вище рибами: поїдають ікру цінних видів риб, поступово витісняючи їх з водоймища.



Ось і розглянули ми найбільш небажаних гостей наших водойм. Залишається тільки додати, що чим крупніше водоймище, ніж він чистіше і чим багатше в ньому кормова база, тим менше помітний шкоду від перерахованих вище риб.
Категорія: Анатомія риби >>Повадки риби | Додав: babau (30.10.2012)
Переглядів: 5086 | Рейтинг: 0.0/0

Це цікаво!
Всього коментарів: 0
to the of your page -->
 
Реклама