Рибалка
Полювання
Цікаве
Наше опитування
Як ви потрапили на сайт??
Всього відповідей: 35
Форма входу
Ми Вконтакті
Пошук
Статистика
Рейтинг охотников и рыбаков
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Зброя » Гладкоствольна

ТОЗ 63

Почалося ж усе в 1957 році, коли на зміну моделі ТОЗ-Б, яка серійно випускалася на Тульському збройовому заводі з початку минулого століття, прийшла рушниця, продовжуючи славні традиції Російської куркової мисливської зброї та стала легендарною Радянської Бе-Ем-кою - модель ТОЗ- БМ. Виконані зміни були повністю спрямовані на підвищення живучості рушниці, так що нова недорога і надійна рушниця користувалася постійним гарним попитом. Тульським заводом був налагоджений випуск нової моделі в 16 і в 20 калібрах. Як правило, зброя мала скромне гравіювання і, як правило же, букове або березове ложе, тим не менш, штучні екземпляри виготовлялися в горісі і могли мати красиву нікельовану колодку.

 

Тульські куркові рушниці, їх історія та особистий досвід стрільби з курковка

$IMAGE2Тульські куркові рушниці, їх історія та особистий досвід стрільби з курковкіТак чи інакше, завод не збирався почити на лаврах і, через 3 роки, освоїв і почав серійне виробництво нової модифікація рушниці - модель ТОЗ-63, єдиною відмінністю якої стали хромовані канали стволів (у ТОЗ-БМ стовбури були «чорні»). Слідуючи простій життєвій логіці, нова, практично ідентична модель повинна була цілком замінити свою попередницю, але логіка уряду, що вимагає від заводів постійного розширення асортименту продукції, призвела до курйозу. Сталося так, що на заводі під різними найменуваннями довгий час випускалися абсолютно однакові рушниці, так що пізні ТОЗ-БМ так само як і ТОЗ-63 мають хромовані стволи. Ще один казус, про який безумовно буде цікаво знати власникам - це часта невідповідність клейм, що позначають дульні звуження, фактичним. Стандартні «чок / п.чок», вибиті на подушках стволів, при промірі штангенциркулем виявлялося «посилений чок / чок» (звуження 1,25 / 1), що робить небезпечним стрільбу з лівого ствола навіть підкаліберною кулею. Останньою ж моделлю, що несе славні традиції Тульских курковок і зберігся фамільний вигляд, стала модель ТОЗ-66, що випускалася виключно в 12 калібрі і має ще більший запас міцності.

Особливо варто відзначити, що це сімейство аж ніяк не позиціонувалася як елітна зброя, це були звичайні «робочі конячки», так що основними ознаками «породи» були смугасті стрази і арабески колодок рушниць, а висока надійність, невибагливість і живучість в купе з доступною ціною . Що б не здатися голослівним, наведу лише деякі конструктивні особливості, яких, на жаль, уже не зустріти на більшості сучасних рушниць.

Суцільнотягнені стовбури. Цей спосіб виробництва увазі, що патронник висвердлюється безпосередньо на ствольної заготівлі та являє собою єдине ціле зі стовбуром. В даний час, для зниження вартості виробництва і більш високій технологічності, патронник виготовляється окремо і з'єднується зі стовбуром за допомогою муфти.

Потрійне замикання. У конструкції рушниці використовуються 3 елементи для фіксації ствола в закритому положенні: 2 підствольних гака рамкою Purdey і болт Грінера за кільце, що виступає з казенної частини стволів. Чим більше механізмів замикання несуть навантаження в момент пострілу, тим більше ресурс кожного з них і тим довше може служити рушницю до появи шата. В даний час вкрай рідко можна зустріти зброю з більш ніж 2ма замикаючими елементами.

Надійність і простота ударно-спускового механізму, виконаного для кожного стовбура на окремій основі. В даному випадку це скоріше відмінна особливість куркових рушниць, ніж показник високого класу виготовлення, як наприклад, у внутрікуркових горизонталок, де «полнозамковий» УСМ (а саме так називається механізм, виконаний на окремій «дошці») часто є ознакою елітарності зброї.

Дуже потужні V-подібні бойові пружини не залишають шансу найжорсткішим запальникам, а багато сучасних капсулів (наприклад КВ-209) бойки часто «шиють» наскрізь. Саме надлишкова міцність і простота пристрою дозволяли зброї «прощати» мисливцям Російської глибинки як недбале поводження, так і навішення пороху, насипані «на око», при цьому продовжуючи безвідмовно служити, ні дивлячись на «старання» власника. Безумовно, експлуатація курковки має свої нюанси, про які хотілося б трохи зупинитися.

Всім добре відомо, що курки присутні у всіх моделей мисливської зброї, проте в нашому випадку вони знаходяться не всередині, а зовні колодки, що не може не позначитися на особливостях їх постановки на бойовий взвод. У внутрікуркових рушниць-переломок процес нагнітання бойових пружин відбувається в момент відкриття стволів, у зброї із зовнішніми курками необхідно потягнути хвостовик курка на себе. Глухе чітке клацання повідомить про те, що рушниця готова до пострілу.

На моделях із зовнішніми курками не встановлювалися запобіжники. Тим не менш, безпека використання зброї надзвичайно висока, але залежить вона, в першу чергу від власника рушниці. Полягає вона в тому, що б зводити курки виключно перед самим пострілом, або в очікуванні його, коли стрілок повністю контролює ситуацію. Тим не менш, УСМ сконструйований так, що навіть у разі зриву механізму курка із шепотіла (наприклад, при падінні) - удару по бойку, а, отже, і пострілу не послідує. Єдине, що може змусити рушницю вистрілити це натискання на спусковий гачок. З іншого боку, після невеликих тренувань швидкість вскидку, з взведенням 1 курка буде така ж, як вскидку будь-якої іншої мисливської зброї. Проте, заради справедливості варто зазначити, що зведення 2х курків одночасно вимагає трохи більших зусиль, а, отже, і часу.

Так чи інакше, але життя йде вперед і «тяга до Курків» невблаганно згасає. Молоді мисливці в суцільно хочуть «автомат» або на худий кінець «вертикалку», а побачивши тулку на полюванні, дотепники не забудуть можливістю зайвий раз беззлобно пожартувати, обізвавши курки «рогами», проте і ті й інші сходяться на думці, що шарму і чарівності ТОЗівці вже точно не позичати і тим приємніше в черговий раз, зайшовши в магазин, побачити на вітрині знайомий силует класичної курковки.

Тульський збройовий завод з 1902 року впродовж семи десятиліть випускав модель куркової двоствольної рушниці, яка мала в різних модифікаціях індекси Б, БМ, ТОЗ-50, ТОЗ-54, ТОЗ-63, ТОЗ-66. Ця модель із зовнішніми курками аж до початку 60-х років була найбільш масовою мисливською рушницею і за свою простоту, безвідмовність, міцність і дешевизну користувалася заслуженою любов'ю у мисливців. Вона широко використовувалася як на аматорській, так і на промисловому полюванні і найчастіше іменувалася просто «куркова тулка».

Куркове рушницю під індексом Б виготовляли в основному 16-го калібру, вагою 3 - 3,2 кг. Лівий ствол робили сверловкой чок, правий - циліндр. Довжина стволів в штучному виконанні досягала 750 мм, у рядовому - 700 - 725 мм. У перших партіях рушниць стовбури були спаяні, а скріплювалися між собою муфтами. Патронники виготовлялися довжиною 70 мм під паперові гільзи. Замикання стволів потрійне. Замки підкладні, розташовуються на відокремлених дошках. Форма шийки ложі робилася різна - іноді англійська (гвинтівкова) або пістолетна, але переважно напівпістолетна. На приклад і цівка йшов бук і горіх. Куркове рушницю під індексом Б випускали також 20-го калібру і 12- го калібру, але в невеликих кількостях.

В кінці 50-х років на заміну моделі Б стали виготовляти її модифікацію під індексом БМ. Нова модель відрізнялася від старої більш міцними стовбурами. Рушниця випускалася рідше 20-го, частіше 16-го калібру. Дульні звуження каналів стволів стандартні - получок і чок, для рушниці 16-го калібру найчастіше 0,25 і 0,5 мм, але іноді зустрічалися 0,5 і 1,0 мм. Замки також підкладні. Затвор має потрійне замикання на обидва стовбурних гака: нижнє - за допомогою рамки Перде, верхнє - болтом Грінера. Після здійснення пострілу курки ставляться автоматично на запобіжний взвод. Цівка знімне із засувкою. Стовбури довжиною 700 - 725 мм. Вага рушниці 16-го і 12-го калібрів відповідно 2,75 і 3,25 кг. Модель БМ відрізнялося надійністю і хорошим боєм кулею, однак її стовбури були хромовані і тому швидко піддавалися корозії.

У 1964 році на заміну моделі БМ прийшло рушницю ТОЗ-63, у якого був усунутий цей недолік - його стовбури стали хромувати. Рушниця відрізнялося також в кращу сторону зовнішнім оздобленням. Маса рушниці 16-го калібру при стовбурах 720 мм становить 3,2 кг, 20-го калібру при стовбурах 625 мм - 2,27 кг. Дульні звуження традиційні - получок і чок.

Рушницю ТОЗ-63 через чотири роки пройшла модернізацію і стала випускатися тільки 12-го калібру під індексом ТОЗ-66. У цієї моделі була посилена ствольна коробка, а діаметри у каналів стовбурів були зроблені з таким розрахунком, щоб можна було стріляти як паперовими, так і металевими гільзами. Міцність стовбурів зазнала подальше посилення і забезпечувала успішну стрільбу димним і бездимним порохом. Довжина стволів - 700 - 720 мм, вага рушниці не більше 3,2 кг, ложа березова, шийка ложі пістолетна. Кучність лівого стовбура сягає 65%, правого - 50%.

У 1974 році всі колишні модифікації тульських курковий рушниць були замінені новою моделлю з індексом ТОЗ-54. Ця модель випускалася переважно 12-го калібру близько чотирьох років. Конструкція цієї рушниці була розроблена таким чином, щоб відповідати сучасній технології виробництва мисливської зброї. У гонитві за модою, класичні витончені форми «куркової тулки», до яких звикли любителі цієї зброї, були замінені на ультрасучасні. Рушниця стала здаватися незграбною, її загальний вигляд значно погіршився.

Попит на рушницю зменшився і Тульський збройовий завод припинив на час випуск своїх курковий двостволок. У 1986 році виробництво куркового рушниці 12-го калібру під індексом ТОЗ-80 було в невеликих кількостях відновлено. Моделі повернули стару класичну форму. За своїми технічними характеристиками рушниця ТОЗ-80 схожа з моделлю ТОЗ-66.

Остання модель «куркової тулки» - це рушниця з горизонтально спареними стволами і зовнішніми курками. Цівка і стовбури відокремлені. Важіль відмикання стовбурів знаходиться зверху. Замикання класичне потрійне. Ударно-спускові механізми розташовуються на окремих бічних дошках. Курки зроблені з відбоєм. Патронники довжиною 70 мм. Бойові пружини пластинчастої форми, довгі, нагнітаються ручним зведеним курком. Патрони і гільзи висуваються екстрактором.

«Куркові тулки» всіх калібрів призначені для будь-яких полювань з використанням як дробових, так і картечних і кульових патронів. Рушниці, у яких правий ствол має сверловку циліндр, дає відмінний бій кулею.

 

Відео по темі:

 

Категорія: Зброя >>Гладкоствольна | Додав: babau (20.03.2015)
Переглядів: 6443 | Теги: тоз 63 отзывы, Гладкостволка, Тульський оружейный завод, тоз 63 цена, тоз 63 характеристика, ТОЗ-63, ТОЗ 63, тоз 63 16 калибр цена, ТОЗ, Горизонталка | Рейтинг: 2.3/3

Це цікаво!
Всього коментарів: 0
to the of your page -->
 
Реклама